Sindikat Mladi plus je sindikat delavk in delavcev, ki so v prekarnem razmerju, od študentov do dostavljavcev hrane. Že vrsto let smo aktivni na področju prekarnosti trga dela, zato se zavedamo, da so prekarni delavci prepogosto v prekarnost prisiljeni in so ena najbolj ranljivih skupin delavskega razreda. Za razliko od redno zaposlenih delavcev, prekarcem ne pripadajo osnovne delavske in socialne pravice, niti varnost zaposlitve. Nič drugače ni bilo v času korona virusa, kjer smo zopet spoznali, kako krhka je socialna varnost prekarnih delavcev. Če smo upravičeno od nove vlade pričakovali, da razume, katere vrzeli sistema je potrebno popraviti, smo zdaj priča birokratski banalnosti, ki nas vrača nazaj v travmatično obdobje stisk in nerazumevanja, ki ne izboljšuje razmer, temveč ustvarja novo krivico.
V času pandemije je po številnih pozivih, tudi našemu, takratna vlada uvedla finančne ukrepe za pomoč najbolj prizadetim, ki so bili takrat prisiljeni omejiti delo ali povsem zapreti dejavnosti.
Vlada Roberta Goloba je pred volitvami obljubljala rešitve in v koalicijsko pogodbo zapisala:
1. Treba je zajeziti in odpraviti prekarizacijo poklicev na področju kulture in ustvarjalnosti ter podporne poklice v kulturi vrniti v zaposlitveno razmerje.
2. Vlada bo s ciljem odprave prekarnosti in zagotavljanja odgovornega dela v sodelovanju s stroko in civilno družbo pripravila strategijo, standarde prekarnosti in ukrepe za odpravo prekarnosti. Vlada bo nemudoma prevzela koordinacijo priprav in nadzor nad izvajanjem ukrepov zoper prekarnost ter pripravila strategijo z jasnimi časovnimi roki za izvajanje ukrepov za odpravo prekarnosti.
Namesto da bi Ministrstvo za kulturo podpisalo kolektivno pogodbo za zunanje izvajalce v javnih kulturnih ustanovah, ki bi zajezila in odpravila prekarizacijo poklicev na področju kulture in ustvarjalnosti. Oziroma da bi Ministrstvo za delo končno sprejelo obljubljeno Strategijo za odpravo prekarnosti. Ne stori ničesar. Križemrok Vlada RS spremlja številne, ki so zdaj postavljeni pred nenadne zahteve po vračilu pomoči – čeprav je bila ta izplačana zaradi realnih okoliščin in akutnega položaja. Mnogi tvegajo, da bodo še globlje zašli v dolgove ali celo prenehali z dejavnostjo.
V Sindikatu Mladi plus menimo, da gre za nesprejemljivo dejanje, saj si samozaposleni, ki so se trudili preživeti v izjemno zahtevnih okoliščinah, zaslužijo varnost in stabilnost. Vlada bi morala vzpostaviti trajnostne rešitve, ki omogočajo dostojanstvo delavcem, ne pa s kaznimi povečevati njihovih stisk.
Zahtevamo, da vlada nemudoma ustavi postopke vračanja sredstev, vrne že poplačane terjatve in začne z dialogom, v katerem bodo upoštevane realne potrebe samozaposlenih in prekarnih delavcev po varnosti in dostojnosti. Zato Vlado in Ministrstvo za delo pozivamo, naj svoj čas raje porabijo za konkretne rešitve, ki bodo zaščitile prekarne delavce. Dolžna jim je omogočiti dostojno delo in življenje. V prvi vrsti s Strategijo za odpravo prekarnosti, saj so njeni ukrepi ključni za zagotavljanje trajnostnih rešitev za prekarne delavce.
Dan po razglasitvi epidemije smo v Sindikatu Mladi plus na takratno vlado naslovili poziv. Zapisali smo: “… pandemija ne sme biti izgovor za širjenje strahu, paniko in strašenje ljudi.” Tokratno vlado pozivamo enako. Namesto povečevanja negotovosti naj poskrbi za varnost in dostojanstvo delavcev. Namesto obljub in kazni potrebujemo konkretne rešitve. Prekarnim delavcem, predvsem tistim, ki jih je prizadelo banalno vračanje pomoči, pa sporočamo odmev letošnjega prvomajskega protesta: Solidarno, ne prekarno!